Biz Kimiz?

Bizler, 26 Temmuz 2020’de İstanbul’da, Beşiktaş Barbaros Meydanı’nda açık çağrılı forumda bir araya gelen kadınlar ve LGBTİ+’larız. İstanbul Sözleşmesi’ne dair bilgilendirme yapmak ve iktidarın çekilme tartışmasına itiraz etmek amacı ile toplandık. Sürekli eylem ve İstanbul’un her yerine yayılma kararıyla “İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula” kampanyasını başlattık. İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu birçok kadın örgütünün ve bağımsız feministin haklarımıza ve hayatlarımıza sahip çıkıyoruz diyerek kurduğu birlikteliktir.

Forumlar ve toplantıların çıktısı olarak bilgi, itiraz ve talep içeren spot içeriklerle ilk eylemimizi sosyal medyada yaptık.

5 Ağustos’ta ise “Büyük Kadın Buluşması”nda binlerce kadın Kadıköy Meydanı’nda buluştuk. Ardından broşürlerimiz mahallelere dağıldı, maskelerimiz binlerce kadına ulaştı, nöbet eylemlerimiz İstanbul’un dört bir yanına yayıldı.

20 Mart 2021’de gece yarısı 12.Cumhurbaşkanı’nın sözleşmeden çekilmeye dair yayınladığı kararnamenin ardından sokaklarda bu kararı tanımadığımızı haykırdık. İlçelerde, mahallelerde kurulan kampanya gruplarımızla İstanbul’un her yerinde ve cumartesi günleri hep beraber meydanlarda haftalarca kesintisiz eylemdeydik.

İstanbul Sözleşmesi Bizim! Sözleşme uygulanana kadar sokaklardan, meydanlardan vazgeçmeyeceğiz, mücadelemizi sürdüreceğiz! Seni de bekliyoruz!

 

Fotoğraf: Cansu Şimşek
Fotoğraf: Cansu Şimşek